| Namn: | Tournons Tous Notre Regard dans la Même Direction 2022 |
|---|---|
| Vinbonde: | Anders Frederik Steen & Anne Bruun Blauert |
| Region: | Frankrike - Ardèche |
| Färg: | Vitt |
| Druvsort: | Chardonnay, viognier, sauvignon blanc och grenache blanc, lika delar |
| Press: | Vertikalpress. |
| Uppväxt: | Vinet består av slutpressen ("fin de presse") från fyra separata pressningar på 4–5 dagar vardera. Slutpressen från de fyra druvorna blandades till ett vin. När jäsningen kommit igång ordentligt flyttades det till gamla fat och lagrades där i två och ett halvt år, följt av mer än ett och ett halvt år i flaska. |
| Alkohol: | 14% |
| Volymer: | 750ml |
Sedan sju år tillbaka producerar Anders Frederik Steen vin i Frankrike. I Köpenhamn var Anders med och startade Relæ och Manfreds, och med tiden blev han ansvarig för deras vinprogram och import. 2013 lämnade han restaurang- och vinimportscenen och började göra vin med sin favoritvinproducent – Jean-Marc Brignot. De gjorde två årgångar i samarbete, men sedan 2015 driver Anders tillsammans med hustrun Anne Bruun Blauert sin egen domän i Valvignères, Ardèche.
Druvorna kommer dels från egna marker en bit utanför byn och dels från vännerna på Le Mazel, allt odlat med ekologiska metoder. Dessutom gör paret flera viner i Alsace, i källaren hos Domaine Bannwarth. Anders och Anne låter kreativiteten spela fritt och arbetar gärna med en kombination av direktpressning och maceration, antingen avstjälkat eller inte. De olika druvsorterna blandas redan innan jäsning, sedan får musten jäsa spontant i glasfibertankar och lagras vidare på jästfällningen i gamla fat. Vinerna varken klarnas eller filtreras och buteljeras helt utan tillsatser.
Paret gör aldrig samma vin två gånger, och så här långt har deras förhållningssätt hunnit skapa en mångfald av uttryck!